• Discord zaprasza!

  Hej, aktualnie po krótkiej lecz jednoznacznej dyskusji na forum odnośnie wyboru rozwiązania głosowego. Wszyscy zgodnie wypowiedzieli się za Discordem. Dlatego też pragnę poinformować, że od dzisiaj zapraszamy Was na nasz serwer Discord, który...

  więcej
 •  
 • Craftlandia 3.0 – Co dalej?

  Wszyscy na pewno czekacie z niecierpliwością na jakiekolwiek informacje na temat serwera. Nareszcie nadszedł ten czas kiedy coś zaczyna się dziać. Nim opiszę co planujemy, oddam głos Mariuszowi, który w kilku zdaniach chciałby się z Wami...

  więcej
 •  
 • Jesteśmy na 1.8!

  Dzisiaj w nocy miało miejsce ważne wydarzenie dla naszego serwera. Z wersji 1.6.4 przeskoczyliśmy od razu na 1.8, pomijając wszystkie 1.7. Chciałoby się powiedzieć: najwyższa pora! :) Serwer nie był do tej pory aktualizowany z ważnych...

  więcej

Jeb opowiada o przyszłości Minecrafta

Wczoraj pojawił się w sieci wywiad w którym jeb odpowiada na kilka pytań. Już wcześniej było wiadomo jaką drogę Mojang obrał ale tutaj mamy konkretne pytania i konkretne odpowiedzi. Co najważniejsze dla nas, z wywiadu wynika, że przed Minecraftem świetlana przyszłość :) Zapraszamy do oglądania.

Wywiad można obejrzeć tutaj:

Wywiad jest po angielsku dlatego postaram się go streścić, dodać też parę słów od siebie aby było Wam łatwiej zrozumieć o czym tak naprawdę toczy się rozmowa.

Najpierw jeb opowiada o MineCon i o tym, że spotkanie z młodymi fanami gry było dla niego wielką przyjemnością.

Następnie pada pytanie o API czyli o to nad czym w tej chwili skupia się zespół Mojang. Jeb w uproszczeniu tłumaczy, że API to taka programistyczna dodatkowa warstwa między modami a samym kodem Minecrafta. Mody komunikują się z tą warstwą dzięki czemu nie trzeba modyfikować bezpośrednio gry jeżeli chce się w niej wprowadzić zmiany. To ogromne uproszczenie dla programistów.

Pada pytanie o Bukkit czyli o najpopularniejsze w tej chwili oprogramowanie serwerów Minecraft. Jak pewnie wiecie, ludzie z Bukkit od dawna współpracują z Mojang a od kilku tygodni najważniejsi ludzie z Bukkit są pracownikami Mojang. Od tamtej chwili wiadomo również, że pracują nad oficjalnym serwerem z możliwościami nawet większymi niż ma teraz Bukkit. Społeczność z jednej strony cieszy się z tych zmian ale z drugiej obawia się co będzie z Bukkit i czy aktualne mody będą działały na nowym serwerze. Jeb odpowiada, że tworzą nowy serwer i będzie trochę inny niż Bukkit bo chcą uniknąć kilku błędów przez które Bukkit teraz cierpi. Ale oba serwery mają być do siebie podobne, nie będzie to zupełna rewolucja a ewolucja.

Czy mody serwera będą mogły komunikować się z klientem u gracza i z jego modami, w celu wymiany danych? Absolutnie tak. Bardzo krótka odpowiedź jeba ale to jedna z najważniejszych deklaracji. Wreszcie nastąpi większa integracja naszej gry z serwerami na które wchodzimy. To otwiera nowe, ogromne możliwości.

Czy będzie jakiś sposób na szybkie i bezproblemowe zarządzanie modami, bez konieczności modyfikowania pliku minecraft.jar? Tak, jeb zapowiada, że chcą to zrobić najprościej jak się tylko da. Jeszcze nie są znane żadne szczegóły ale Jeb wyraża nadzieję, że wyszukiwanie, włączanie i wyłączenie modów będzie się odbywało bezpośrednio z gry. Z wypowiedzi jeba można również wywnioskować, że powstanie jakiś oficjalny katalog modyfikacji skąd łatwo każdą pobierzemy.

Jakie cele Mojang stawia przed nowym API? Nasz ulubiony programista odpowiada, że docelowo chciałby aby było możliwe pisanie na podstawie API naprawdę bardzo rozbudowanych i skomplikowanych modów, bez żadnej integracji w same pliki Minecrafta. Inspiracją jest tutaj Half-Life i Counter Strike. To kolejna wspaniała wiadomość. Jeżeli jeb spełni swoją obietnicę to społeczność Minecraft z pewnością stworzy wiele modów zupełnie zmieniających grę, tryb rozgrywki itd. Nie będziemy mieli już jednego Minecrafta ale dziesiątki i setki. Każdy wybierze sobie to co mu się spodoba najbardziej a wszystko dostępne w kilka kliknięć.

Ostatnio Minecraft zyskał takie nowości jak dżungle, mądrzejsze stwory itd. Co dalej? Jeb odpowiada z uśmiechem na twarzy: więcej wszystkiego :) Nie planujemy takich zmian daleko na przyszłość więc naprawdę nie wiem co stanie się w przyszłości ale oczywiście jesteśmy daleko od ukończenia prac. Jest wiele rzeczy/pomysłów do dodania/zrealizowania.

Mieszkańcy wiosek dostali inteligencję. Czego możemy się po nich spodziewać w przyszłości? Jeb mówi, że pomysł był aby mieszkańcy wiosek byli po prostu Twoimi przyjaciółmi i abyśmy mogli z nimi handlować. Od strony programistycznej poprawiono kiepski kod inteligencji i przy okazji wprowadzono wiele ciekawych pomysłów aby życie w Minecrafcie mogło toczyć się własnym torem, trochę nawet obok gracza. Na koniec jeb mówi, że chciałby dodać więcej możliwych interakcji z wieśniakami, takie jak na przykład wcześniej wspomniany handel.

Na tym zakończył się wywiad. Został oznaczony jako „Część 1” więc można się spodziewać kolejnego filmu wkrótce. Jeb sporo potwierdził ale nadal jest też wiele pytań bez odpowiedzi. Dla niektórych wywiad może być nudny bo nie ma żadnych konkretów o nowych klockach, mobach itd. ale to tylko pozory. Tak naprawdę jeb zapowiada największe, wręcz rewolucyjne zmiany w Minecrafcie od kiedy tylko ta gra powstała.

Gracze, fani MC. Przed nami ekscytujące wydarzenia!

Mapa serwera