• Discord zaprasza!

  Hej, aktualnie po krótkiej lecz jednoznacznej dyskusji na forum odnośnie wyboru rozwiązania głosowego. Wszyscy zgodnie wypowiedzieli się za Discordem. Dlatego też pragnę poinformować, że od dzisiaj zapraszamy Was na nasz serwer Discord, który...

  więcej
 •  
 • Craftlandia 3.0 – Co dalej?

  Wszyscy na pewno czekacie z niecierpliwością na jakiekolwiek informacje na temat serwera. Nareszcie nadszedł ten czas kiedy coś zaczyna się dziać. Nim opiszę co planujemy, oddam głos Mariuszowi, który w kilku zdaniach chciałby się z Wami...

  więcej
 •  
 • Jesteśmy na 1.8!

  Dzisiaj w nocy miało miejsce ważne wydarzenie dla naszego serwera. Z wersji 1.6.4 przeskoczyliśmy od razu na 1.8, pomijając wszystkie 1.7. Chciałoby się powiedzieć: najwyższa pora! :) Serwer nie był do tej pory aktualizowany z ważnych...

  więcej

Jak to będzie z 1.7?

Minecraft 1.7

Wszyscy zapewne wiecie, że wielkimi krokami nadchodzi nowa wersja Minecrafta, opatrzona numerkiem 1.7. Pojawi się być może już dzisiaj (planowana godzina: 15:00). Na pewno zastanawiacie się jak to będzie z naszym serwerem, kiedy zaczniemy obsługiwać tą wersję, czy są szanse na nowe biomy itd. Wyjaśniam wszystko w tym newsie.

Twórcy gry sami chwalą się, że dla wersji 1.7 musieli dodać/zmienić ponad pół miliona linijek kodu. Przebudowali cały system biomów, dźwięków, map, zmienili mechanizm logowania i obsługę łowienia ryb. Napisali na nowo obsługę komunikacji z serwerem. Wiele rzeczy w grze zostało zmienionych na potrzeby API (które obiecują nam od półtora roku :P ). Na tą chwilę nie wiem czy dodali możliwość zmiany nicku ale zapowiadali ją. Nie wiadomo jak to zaimplementowali i jakie konsekwencje będzie to miało dla pluginów (wszystkie pluginy identyfikują graczy po nicku a więc po jego zmianie, stracimy wszystkie informacje o danej osobie).

Zmiany są ogromne i chociaż bardzo atrakcyjne, to dla administratorów serwerów to jest najgorszy koszmar. Wszyscy przewidują również ogromną ilość błędów co już jest zgłaszane przez programistów. Duża część serwerów (większość?) nie poradzi sobie z tymi zmianami i planują reset map i start na czysto. Ja sobie takiej sytuacji na craftlandia.pl nie wyobrażam.

Zawsze starałem się aby craftlandia.pl była jak najszybciej uruchomiona na nowej wersji i właściwie bez wyjątków, robiliśmy to jako pierwsi w kraju. Biorąc jednak to wszystko co powyżej, tym razem musi być inaczej.

Jeżeli pytacie kiedy craftlandia.pl będzie dostępna na wersji 1.7 to odpowiadam: nie wiem. Wszyscy nerwowo przeglądają kod nowej wersji Minecrafta i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie jak to wszystko się potoczy. Jedno wiem na pewno, nie będę się spieszył. Aktualizacji wymaga każdy element serwera i póki nie będę miał pewności, że craftlandia.pl będzie działała stabilnie, nie zdecyduję się na aktualizację.

Jestem pewien, że pojawi się wiele pytań o nowe biomy. Dla nas nie są one tak ważne jak dla reszty świata, bo biomy, które mamy na naszym serwerze, są w wielu przypadkach bardzo podobne do tych oryginalnych, a często nawet ciekawsze. Na pewno jednak będę chciał je wprowadzić. Musi się to jednak zgrać w czasie z odnowieniem mapy (odbudowanie miejsc, które nie znajdują się w terenach chronionych) a to nie nastąpi wcześniej jak pod koniec tego roku (i to nie jest termin co do którego obiecuję, że go dotrzymam). Przede mną ogromna praca do wykonania, modernizowałem komputer głównie z myślą o tym co mnie czeka.

Ściągajcie 1.7, oglądajcie nowości ale musicie cierpliwie czekać na aktualizację serwera. Z nowym launcherem to już nie jest taki problem jak kiedyś, łatwo przełączać się między wersjami. Może będziemy musieli czekać kilka dni, może kilka tygodni. Czas pokaże :)

PS
Jest jedna nowość w 1.7, którą zacząłem już implementować. To będzie największy hit od… od zawsze ;)

Mapa serwera