• Discord zaprasza!

  Hej, aktualnie po krótkiej lecz jednoznacznej dyskusji na forum odnośnie wyboru rozwiązania głosowego. Wszyscy zgodnie wypowiedzieli się za Discordem. Dlatego też pragnę poinformować, że od dzisiaj zapraszamy Was na nasz serwer Discord, który...

  więcej
 •  
 • Craftlandia 3.0 – Co dalej?

  Wszyscy na pewno czekacie z niecierpliwością na jakiekolwiek informacje na temat serwera. Nareszcie nadszedł ten czas kiedy coś zaczyna się dziać. Nim opiszę co planujemy, oddam głos Mariuszowi, który w kilku zdaniach chciałby się z Wami...

  więcej
 •  
 • Jesteśmy na 1.8!

  Dzisiaj w nocy miało miejsce ważne wydarzenie dla naszego serwera. Z wersji 1.6.4 przeskoczyliśmy od razu na 1.8, pomijając wszystkie 1.7. Chciałoby się powiedzieć: najwyższa pora! :) Serwer nie był do tej pory aktualizowany z ważnych...

  więcej

Garść nowości

Aktualizacja pluginów na serwerze

Na serwerze dzieją się mniejsze i większe rzeczy. Raz na jakiś czas potrzebne jest podsumowanie wszystkich prac. Oto skrót tego co działo się w ostatnich tygodniach i opis funkcji, które uruchomiłem wczoraj w nocy.

Spawn

Należy chyba zacząć od tego, że… mamy spawn! :) Hehe wiem, żadna nowość, ale w pogoni za kolejnymi linijkami kodu zabrakło mi czasu na napisanie osobnego newsa o tym wydarzeniu. Pisałem już w kilku miejscach ale napiszę jeszcze raz, że osobiście nie byłem wielkim zwolennikiem spawnu. Dało się to zauważyć skoro dopiero teraz się go dorobiliśmy :) Okazało się jednak, że spawn to tak elementarna część każdego serwera, że nowi gracze nie rozumieją o co chodzi gdy wchodzą do nas i trafiają od razu gdzieś w losowe miejsce mapy. Dlatego od kilku tygodni zaczynają grę od spawnu. Zawsze można tam wrócić wpisując komendę /spawn.

Plugin do zarządzania regionami chronionymi

Wracając do rzeczy bardziej aktualnych, nie sposób nie wspomnieć ostatniej aktualizacji pluginu do terenów chronionych. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszam do poprzedniego newsa, a tutaj napiszę jedynie, że ta aktualizacja była… ogromna ;)

Na tym się jednak nie skończyło bo istnieją kolejne pomysły na rozwój tego pluginu. Dzisiaj w nocy wprowadziłem część z nich w życie.

Przekazywanie terenów innym graczom

Największa nowość to komenda służąca do przekazywania naszych terenów innym graczom. Jeżeli zdecydujemy się oddać komuś nasz główny obszar chroniony (oczywiście wraz ze wszystkimi terenami wewnętrznymi) to wystarczy wpisać komendę /ochrona oddaj GRACZ, gdzie GRACZ to oczywiście nick nowego właściciela. Takie przekazanie jest bezpłatne. Nowy właściciel nabiera pełnych uprawnień do terenu (tak jakby to on go założył), a stary właściciel traci wszystkie uprawnienia. Nowy właściciel musi być na serwerze i musi potwierdzić chęć przyjęcia obszaru.

Tutaj należy się zdanie lub dwa wyjaśnień, czemu taka skomplikowana procedura. Otóż potwierdzanie przez obdarowywanego jest konieczne, chociaż moja pierwsza wersja tego mechanizmu nie wymagała takich zabiegów. Doszedłem jednak do wniosku, że złośliwy gracz mógłby narobić innym wiele szkód. Stosunkowo niewielkim kosztem mógłby stworzyć dużo malutkich terenów, rozsianych po całej mapie i przekazać je wszystkie jakiemuś nieszczęśnikowi. Ten musiałby odnaleźć wszystkie i usunąć je, aby zmniejszyć sobie przelicznik służący do obliczania ceny. Jednym słowem, koszmar.

Obliczanie ceny zabezpieczenia

Pojawiła się również komenda do obliczania ceny za teren chroniony. Jest to już możliwe i służy do tego patyk, jednak komenda również odgrywa ważną rolę. Patyk bierze pod uwagę wszelkie czynniki dodatkowe takie jak np. tereny innych osób w zaznaczonym obszarze. Niekiedy po prostu nie zwróci nam informacji o cenie, a komunikat dlaczego nie uda nam się w tym miejscu utworzyć ochrony. Komenda natomiast nie zwraca na takie rzeczy uwagi i otrzymamy zwykły wynik obliczeń matematycznych. Korzystamy z niej w ten sposób: /ochrona cena WIELKOŚĆ PRZELICZNIK. WIELKOŚĆ to parametr wymagany. Podajemy tutaj ilość bloków jakie ma w sobie zawierać chroniony teren. Np. dla obszaru 100 na 100 bloków i o wysokości 50 bloków, podamy liczbę 500000 (pięćset tysięcy) bo 100 x 100 x 50 = 500000.

Parametr PRZELICZNIK to ilość terenów, które już posiadamy. Możemy sobie sprawdzić ile by nas kosztował dany teren gdybyśmy mieli mniej lub więcej innych obszarów. Można pominąć ten parametr. Wtedy plugin obliczy ile masz już terenów i użyje tej liczby.

Inne drobne

Oprócz tych nowych funkcji wprowadziłem jeszcze takie zmiany jak konieczność potwierdzenia chęci usunięcia terenu chronionego (już nikt nie zrobi tego przypadkiem, przez pomyłkę) oraz przebudowałem wszystko tak aby operatorzy mogli używać różnych komend w środku terenów chronionych, tak jakby byli ich właścicielami (co znacznie ułatwi im codzienną pracę).

Komenda /gracz

Do dyspozycji wszystkich została oddana komenda /gracz. Służy ona do wypisania podstawowych informacji o nas. W trybie /gracz NICK zwracane są okrojone informacje o wybranym graczu. Najważniejsza informacja to kiedy dany gracz ostatnio się logował na serwer.

Na dzień dobry :-)

Nowe osoby, przy pierwszym wejściu na serwer, dostają wśród innych rzeczy, wagonik :) Niech się nasza kolej rozwija!

Mamy newsy!

Przechodząc do strony, trzeba wspomnieć, że ostatnio trochę więcej dzieje się w sprawie newsów o Minecrafcie. Dzięki pomocy Creaft i JohnyLemoniada mamy świeże informacje o wydawanych snapshotach. Mam nadzieję, że ten dział strony będzie się rozwijał bo jest dla mnie bardzo ważny. Dzięki chłopaki!

Backupy serwera

Nieśmiało w tym temacie poprosiłem Was o pomoc w zdobyciu miejsca na nasze backupy, w serwisie copy.com. Odzew jest całkiem niezły dlatego chciałbym jakoś wynagrodzić osoby, które nam pomogły. Wszyscy, którzy zarejestrowali się na copy.com z naszego linku, proszeni są o podanie mi na PW swoich danych, które wpisali podczas rejestracji, w postaci „Imię i pierwsza litera nazwiska” czyli np. „Mariusz T.”. Tak to ja widzę w swoim panelu i po tym będę weryfikował czy ktoś faktycznie odpowiednio się zarejestrował. Proszę również podać swój nick w grze.

Wszystkim, którzy pomogli, po kontakcie ze mną, będzie udostępniana specjalna komenda /copycom. Nie jest to nic super specjalnego ale powinno Wam troszkę umilić grę :) Bardzo Wam dziękuję za pomoc!

Mapa serwera