• Discord zaprasza!

  Hej, aktualnie po krótkiej lecz jednoznacznej dyskusji na forum odnośnie wyboru rozwiązania głosowego. Wszyscy zgodnie wypowiedzieli się za Discordem. Dlatego też pragnę poinformować, że od dzisiaj zapraszamy Was na nasz serwer Discord, który...

  więcej
 •  
 • Craftlandia 3.0 – Co dalej?

  Wszyscy na pewno czekacie z niecierpliwością na jakiekolwiek informacje na temat serwera. Nareszcie nadszedł ten czas kiedy coś zaczyna się dziać. Nim opiszę co planujemy, oddam głos Mariuszowi, który w kilku zdaniach chciałby się z Wami...

  więcej
 •  
 • Jesteśmy na 1.8!

  Dzisiaj w nocy miało miejsce ważne wydarzenie dla naszego serwera. Z wersji 1.6.4 przeskoczyliśmy od razu na 1.8, pomijając wszystkie 1.7. Chciałoby się powiedzieć: najwyższa pora! :) Serwer nie był do tej pory aktualizowany z ważnych...

  więcej

Flagi są już do Waszej dyspozycji

Minecraft flagi

Po wielu zapowiedziach nareszcie mogę napisać, że od teraz możecie sami definiować właściwości swoich terenów chronionych (tzw. flagi). Kolejny duży postęp w rozwoju serwera :-)

Mały wstęp dla osób, które nie wiedzą o czym mowa. Każdy teren chroniony ma pewne właściwości, którymi możemy sterować. Do tej pory brakowało komendy, która by nam to umożliwiała ale wczoraj zapełniłem tą lukę. Oto dostępne ustawienia:

blokada wstępu (opcje: pozwól, zabroń)
Decyduje czy gracze, którzy nie są przypisani do tego terenu chronionego mogą do niego wejść. Domyślnie każdy może wejść. Flaga na razie nie jest dostępna z racji konieczności dopisania dla niej dodatkowej logiki.

interakcje (opcje: pozwól, zabroń)
Decyduje czy gracze, którzy nie są przypisani do tego terenu chronionego mogą używać przycisków, dźwigni itp. Domyślnie każdy może ich używać. Ta właściwość jest niezależna od pluginu LWC czyli pluginu, którym możemy osobno blokować i nadawać uprawnienia do konkretnych bloków.

lawa (opcje: włączone, wyłączone)
Lawa domyślnie rozpływa się we wszystkich kierunkach ale przestawiając tą właściwość możemy sprawić, że blok lawy będzie stał w miejscu i lawa nie rozpłynie się.

niszczenie pojazdów (opcje: zezwól, zabroń)
Domyślnie osoby spoza terenu chronionego nie mogą niszczyć wózków i łódek ale możemy tą właściwość przełączyć.

opadanie liści (opcje: włączone, wyłączone)
Gdy zetniemy drzewo to domyślnie liście same znikają ale możemy to wyłączyć i liście będą zostawać na swoim miejscu.

perła kresu (opcje: zezwól, zabroń)
Perła kresu umożliwia teleportowanie się z i do terenu chronionego, domyślnie wszystkim graczom. Dzięki przestawieniu tej właściwości możemy sprawić, że tylko osoby przypisane do danego terenu będą mogły używać w nim pereł kresu. Uwaga! Najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości ta właściwość zostanie ustawiona domyślnie dla wszystkich terenów chronionych tak aby tylko osoby przypisane do danego terenu mogły używać w nim pereł. Natomiast nadal będziecie mogli dowolnie zmieniać tą właściwość.

powitanie (opcje: treść komunikatu lub „wyłącz” jeżeli chcemy wyłączyć tą flagę)
Domyślnie jest brak powitania jednak możecie je samodzielnie ustawić dzięki czemu każdy kto wejdzie na Wasz teren chroniony dostanie odpowiedni komunikat na swoim czacie. W komunikatach możecie używać kolorów i innych formatowań, zgodnie z tabelami, które znajdziecie tutaj. Interesują Was tabelki „Kolory” oraz „Pozostałe Efekty” i kolumny zatytułowane „Kod”. I tak dla przykładu, jeżeli chcemy mieć w części czerwony i w części pogrubiony napis to wpisujemy taki komunikat: &lTo jest pogrubiony i dodatkowo w &c&lczęści czerwony komunikat.

pożegnanie (opcje: treść komunikatu lub „wyłącz” jeżeli chcemy wyłączyć tą flagę)
Jak wyżej, z tym, że dotyczy wychodzenia z terenu chronionego a nie wchodzenia.

pvp (opcje: zezwól, zabroń)
Decyduje czy gracze na danym terenie mogą ze sobą walczyć. Domyślnie jest to uzależnione od tego na której strefie się znajdujemy. Flaga na razie nie jest dostępna z racji konieczności dopisania dla niej dodatkowej logiki.

skrzynki (opcje: zezwól, zabroń)
Decyduje czy gracze spoza terenu mogą otwierać skrzynki w nim umieszczone. Domyślnie nie mogą. Podobnie jak z właściwością „interakcje”, to ustawienie jest niezależne od pluginu LWC.

stawianie pojazdów (opcje: zezwól, zabroń)
Czy gracze spoza terenu mogą stawiać wózki na torach i łódki na wodzie? Domyślnie nie mogą.

topnienie lodu (opcje: włączone, wyłączone)
Czy lód ma topnieć gdy pojawi się jakieś źródło ciepła? Domyślnie topnieje ale możemy to zablokować.

topnienie śniegu (opcje: włączone, wyłączone)
Jak wyżej tylko dotyczy śniegu.

trawa (opcje: włączone, wyłączone)
Czy trawa ma rosnąć? Domyślnie rośnie.

tworzenie lodu (opcje: włączone, wyłączone)
Czy ma tworzyć się lód gdy warunki pogodowe i temperatura na to pozwala? Domyślnie jest to włączone ale możecie zablokować.

tworzenie śniegu (opcje: włączone, wyłączone)
Jak wyżej tylko dotyczy śniegu.

woda (opcje: włączone, wyłączone)
Ta sama sytuacja co z rozpływaniem się lawy. Tutaj również woda domyślnie może się rozpływać ale dzięki tej właściwości możemy to zablokować.

 

Aby móc przestawiać właściwości terenu chronionego, trzeba się w nim znajdować oraz trzeba mieć uprawnienia właściciela.

Podstawowa komenda to /ochrona wlasciwosci i wyświetla ona listę wszystkich dostępnych flag.

Komenda /ochrona wlasciwosci NAZWA gdzie NAZWA to nazwa flagi zwraca nam informację jaki jest aktualny stan wybranej flagi. Niestety niektóre flagi zwracają błędne dane, jest to błąd nie po naszej stronie i szukam sposobu jego obejścia.

Najważniejsza komenda to /ochrona wlasciwosci NAZWA OPCJE gdzie nazwa to nazwa flagi a OPCJE to ustawienie jakie chcemy nadać tej fladze. Wyżej, na liście właściwości macie wypisane przykładowe OPCJE.

Moim zamiarem było przygotowanie tych komend w taki sposób aby ich używanie było łatwe i intuicyjne. Dlatego przyjmowane są różne formy nazw flag (w tym te nazwy, które są domyślnie używane w pluginie WorldGuard i które możecie znaleźć tutaj) i różne formy opcji. Dla pokazania Wam o co mi chodzi zamieszczam kilka przykładów użycia komendy ustawiania właściwości:

 • /ochrona wlasciwosci vehicle-place pozwól
 • /ochrona flagi woda zablokuj
 • /ochrona flaga powitanie wyłącz
 • /ochrona wlasciwosc pozegnanie &cDo zobaczenia!

 

Mam nadzieję, że powyższe przykłady wyjaśnią Wam o co mi chodzi. Jeżeli Waszym zdaniem istnieje jeszcze jakaś kombinacja, która jest intuicyjna i przyszła Wam od razu do głowy a plugin jej nie obsługuje to dajcie znać i dodam obsługę.

I teraz najważniejsze. Wszystko to jest bezpłatne i bez limitów! Miłej zabawy :-)

Mapa serwera